Sdílet tuto stránku

Program festivalu 2017

sobota 25. 11. 2017

"S kajaky divokým Kyrgyzstánem" - Matěj Koudelka 
Ve vyprávění o drsné kajakářské expedici na divoké vodě v krásné zemi plné koní, hor, stepí a hlavně řek Vás kajakář- sportovec Matěj Koudelka, provede nejen po stepní řece podél Hedvábné stezky, nýbrž i po "ledovcovkách" protékajících neprostupnými pouštními pohořími. Předá cestovatelské a lidské poznatky o této dobrodružné expedici, kde nebude ani chybět vyprávění o místních lidech a zvycích nebo předání atmosféry, co je to se zúčastnit v roli nováčka ve sportovní výpravě za legendami středoasijské divoké vody ve výpravě ostřílených matadorů tohoto sportu. 

"Cesta vede do Tibetu" - režie: Vladimír Sís
Letos uplyne neuvěřitelných 65 let od jedné významné, neprávem zapomenuté expedice..........
Cesta vede do Tibetu (1954) – v roce 1953, během působení v Čs. armádním filmu, byl tehdy 28letý režisér Vladimír Sís vyslán spolu s kameramanem Josefem Vanišem do Číny, aby ve spolupráci s tamními armádními filmaři natočili stavbu silnice z čínského vnitrozemí do Lhasy. I přes velké obtíže při jednání s čínskými úřady se tak stali prvními českými filmaři, kteří se do Lhasy dostali a současně prvními Evropany, kteří se setkali s Jeho Svátostí 14. dalajlámou - Tändzinem Gjamcchem, kterému bylo tehdy 19 let.  

„Havajské ostrovy“ – Jaroslav Bouzek
Perla tichomoří. Havajské ostrovy byly odedávna opředeny mnoha mýty a také dnes lákají cestovatele a turisty z celého světa na velikou spoustu přírodních krás. Korálové útesy, doutnající sopky, láva stékající po úbočí do oceánu, deštné lesy ale i tradiční havajská kultura, to je jen malý výčet toho, co zde můžete na vlastní oči vidět a obdivovat. V této přednášce navštívíme čtyři havajské ostrovy a to Oahu, Maui, Big Island a také Kauai. No a pokud se na Havajské ostrovy chystáte dostanete spoustu praktických rad a doporučení pro vaši cestu.

 "Střípky z krkonošské minulosti" - Jan Luštinec
PaedDr. Jan Luštinec, historik, ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici, bude povídat o životě v horách a jejich podhůří a promítne unikátní dokumenty a fotografie z krkonošské minulosti. Nahlédneme např. jak do hospodaření šlechty, tak i do života měšťanů či prostých venkovských domácností. Vždyť na hřebenech Krkonoš v 18. a 19. století se páslo až 20 000 krav a 10 000 koza ovcí. A co to bylo budní hospodaření, a jak se plavilo dřevo? A proč musely být na Jilemnicku hubeny veverky? A jak vypadaly první lyžařské závody? To vše v poutavém vyprávění s archivními dokumenty specialisty na horské hospodaření a osídlování.

"Nebe a led" - dokumentární film oscarového režiséra Luca Jaqueta o životě Claudea Loriuse, který v rámci svých výprav do Anktarktidy objevil jev zvaný „globální oteplování“. 
Oscarový režisér Luc Jacquet (Putování tučňáků) ve svém celovečerním dokumentu popisuje sérii dobrodružných cest francouzského polárníka a vědce Clauda Loriuse na Antarktidu, které vedly až k objevení a popsání jevu, dnes dobře známého jako „globální oteplování". Na příběhu odvážného vědce a jeho přelomového objevu ukazuje režisér, jaký dopad může mít chování člověka na budoucnost naší planety. Hrají: Claude Lorius, Luc Jacquet, Barack Obama (a.z.) (další profese)

 neděle 26. 11. 2017

"82 vrcholů“ - dokumentární film Švýcarsko, režie: Samuel Gyger
Sv.Mořic – Interlaken- Zermatt-Chamonix-Gran Paradiso- Masiv Écrins. Co mají tato místa společného? Všechny mají více než 4000 metrů, nacházejí se v Alpách a také jsou součástí trasy, kterou se dvojice horalů ve složení Ueli Steck a Michael Wohlleben rozhodla zdolat. V plánu mají slézt nejen tyto, ale kompletně všechny čtyřtisícové vrcholy švýcarských, italských a francouzských Alp, kterých je právě 82. Navíc chtějí překonat vzdálenosti mezi jednotlivými vrcholy pouze vlastními silami jen s nejnutnějším vybavením. Čeká je 1000 kilometrů na kole, nastoupají přes 100 000 výškových metrů – toto vše chtějí stihnout za neuvěřitelných 80 dní! Žádný motor, jen síla lidského odhodlání a energie ......

 "Co se stalo na grónském ostrově PAM" - Polsko, režie: Eliza Kubarska, MHFF – hlavní cena festivalu
 Vylezte s polskou dvojicí na najvyšší pobrežní útes na světe. Jedná se o kolmou skalní stěnu 1500 m vysokou v Grónsku! A jediná možnost jak se ke stěně dostat je jen na mořském kajaku - mezi ledovými kry. 

"Metodické střípky - jak na zajištěných cestách, ferátách, bezpečněji a sedm tipů jak na to" - Vojtěch Dvořák
Ferratu vyleze i cvičené prase. Přesto kolují mezi lezeckou veřejností stále nejasná doporučení na ferratové vybavení a jeho používání. Na festivalu DECH HOR vám Vojtěch Dvořák -  horský vůdce UIAGM a redaktor Světa outdooru objasní a ukáže nejčastější chyby při lezení zajištěných cest a navíc přidá i svůj osobní výběr z via ferrat v Alpách a pár rad jak na ně. Seznámíte se například s ferratou pod Ortlerem nebo unikátní zajištěnou cestou vedoucí v soutěsce Kitzlochklamm. V čem jsou tak zvláštní a jak se na ně vybavit. 

 "Satisfakce v jihozápadní stěně aneb Zdeněk "Háček" Hák o prvovystupu na osmitisicovy Gasherbrum 1"
Výjimečný výkon, který se zapíše do dějin světového horolezectví, se povedl Zdeňkovi Hákovi z krkonošské Rokytnice, sedmatřicetiletému horskému vůdci, který provází klienty po Alpách. Jako první na světě zdolali Zdeněk Hák a Marek Holeček himalájskou osmitisícovku Gasherbrum I (8068 m. n. m.), která se rozpíná na hranicích Pákistánu a Číny. To vše nejobtížnější cestou, jihozápadní stěnou, a to navíc alpským stylem, bez použití umělého kyslíku. Nikdo jiný na světě tudy dosud nevylezl.

Sami dva se vydali vstříc obávanému himalájskému vrcholu. V extrémních, nelítostných podmínkách, kdy se pohybovali v lavinovém poli, šplhali po obří, prudké stěně s neustálým rizikem pádu do propasti a nekonečným mrazem a hladem. „Nejtěžší bylo zdolat skalní bariéru, která vede k vrcholu. Vyloženě jsme ji prokličkovali, kudy to šlo, protože sníh se sypal a nedalo se po něm lézt. Cepíny ani mačky na něm nedržely. Museli jsme se uchýlit ke skále, která se hodně drolila. Závěr jsme vyloženě protlačili a vylezli ho na sílu, na morál,“ vyprávěl po nedělním návratu Zdeněk Hák, přezdívaný Háček. „Kdyby to bylo v Alpách, tak to otočím a jdu dolů,“ přiznal. „Zažil jsem toho v horách spoustu, ale tohle bylo nejtěžší, co jsem kdy šel,“ dodal ještě. "Pro Marka to byl již pátý pokus o tento prvovýstup a konečně úspěšný. Pro mne zas první zkušenost s osmitisícovým obrem."

 "Severní Vietnam je krutý aneb Balada Zpívající nudle" - ČR, režie Karel Koula
Protagonistou dokumentu, který ve vlastní produkci natočil režisér Karel Koula, je vietnamský kuchař Le Quang Dao, trvale usídlený v Čechách a známý jako interpret našich populárních country-songů. Činorodý muž, přezdívaný Zpívající nudle, v létě roku 2009 odcestoval do rodné země kvůli svému nemocnému otci, upoutanému na nemocniční lůžko. V listopadu téhož roku za ním odjel jeho český manažer Viktor Souček spolu s autorem filmu. Během návštěvy zaznamenávali Daovy kontakty s jeho nejbližšími a na různých místech mapovali vietnamskou každodennost.

Kuriózní cestopis ukazuje život v současné Hanoji i na vietnamském venkově. Diváky zavádí například na farmu unikátních bílých koní, jejichž kosti údajně mají léčebné účinky. Jiná zajímavá pasáž se odehrává v Templu Hung, ležícím 95 kilometrů severně od Hanoje, kam se Dao přijel modlit za zdraví svých rodičů. Další epizody přibližují pohraniční městečko Sapa, jež leží uprostřed malebné přírody na hranicích s Čínou a jehož obyvatelé se živí produkcí ručně vyráběných oděvů. V jedné z nejdramatičtějších pasáží autoři podnikli výstup na nejvyšší horu Vietnamu. 

WORKSHOPY

Individuální analýza organizmu z kapky krve v Darkfield mikroskopu - KP Clinic
Poskytne komplexní obraz o stavu organismu z hlediska výživy a nežádoucí zátěže organismu. KP Clinic je  poradenské centrum zabývající se holistickým přístupem k lidskému zdraví. Klientům nabízí poradenství a služby v oblastech hloubkové očisty organismu, prevence zdraví, životního stylu, pohybu a možných řešení příčin problémů. Pomocí moderních diagnostických přístrojů se zaměřuje na zjišťování nežádoucích zátěží, které ovlivňují přirozenou regeneraci našeho organismu, a sestavujeme klientům detoxikační protokoly. Účastníkům festivalu Dech hor KP Clinic nabízí analýzu výživového poradenství z kapky krve v Darkfield mikroskopu, která poskytuje komplexní obraz o stavu organismu z hlediska výživy a nežádoucí zátěže organismu. PŘIJĎTE SE PORADIT VČAS, NEŽ SE SPUSTÍ LAVINA NEČEKANÉHO!

Lezení venku, kurz via ferraty s horským vůdcem i pro úplné začátečníky: na Vodní bráně - via ferraty s horskými vůdci UIAGM, Vojtěchem Dvořákem na Zdeňkem Hákem "Háčkem"
program: Workshop je určen pro každého, kdo si chce vyzkoušet lezení na via ferratě pod dohledem profesionálního horského vůdce. Během kurzu se naučíte správně používat postroje, navazovat a používat tlumiče pádu i pravidla co dělat, když na via ferratě náhodou upadnete. Jako bonus pro festoval Dech hor bude pro vás připraveno slanění Vodní brány  a případně i lezení s horním lanem tzv. top rope.

 

Sdílet »

Dech hor na Facebooku

Dech hor - krátký film o minulém ročníku

Video

Film Dech Hor

 

Viktor Kuna o festivalu Dech Hor