Sdílet tuto stránku

o festivalu 2011

Dech hor (Střechy světa)

Pokus o festival v Pasekách nad Jizerou, 2011

Viktor Kuna, (pro Pasecké listy, Vánoční vydání 2011)

Přestože jsme se o naše cestovatelské setkání pokusili teprve podruhé, sešli jsme se letos v docela hojném počtu. Nejprve v pátek večer, 9. září, v hospodě Hermína a pak v sobotu před ní, kde pořadatel, Pizár, s.r.o., postavil podium a stany pro návštěvníky.

V minulém roce, když jsme se také sešli na Hermíně, jsme brali naše cestovatelské setkání spíše jen jako mejdan a vzpomínku na čtrnáctičlennou výpravu na Kavkaz v roce 2009, na pětitisícový Elbrus. Toto první setkání zahájil pražský horolezec Tomáš Janeba, který nám při promítání fotografií vyprávěl o svých ski-alpových výstupech na Huascarán a další vrcholy v Peru. Poté následoval Jaroslav Bartoš z Trutnova s vyprávěním a filmy o tom, jak vystoupil na himálajskou osmitisícovku Broad Peak, pamírský pik Marxe (6723 m) a jak se pokusil o K2.

Hlavní téma loňského večera však bylo zhlédnutí filmu, který natočil můj kamarád a častý společník v horách, Ondra Dvořák, právě při naší společné „pasecko-pražské“ výpravě v roce 2009 na Elbrus.  Této výpravy se tehdy zúčastnili jak moji přátelé z Prahy, tak šestičlenný tým z Pasek nad Jizerou. Ale o tom jsme již v Pasekách jak povídali, tak i psali.

Náš letošní, v pořadí druhý festival, zahájila Eva Fischerová, která již pár let skoro pravidelně jezdí do Pasek a to jak na pěší túry, tak na běžky. Svým milým vyprávěním o putování na kole napříč Kubou, ze Santiago de Cuba do Havany, při čemž ujela úctyhodných 580 km v sedle kola, nás všechny zaujala. Návštěva historických památek, diskuse s místními lidmi na téma Castrův režim, skleničky s originálním Cuba libre, zvuk Samby a konečně koupání v moři, to vše patřilo k její letošní lednové výpravě.

Hlavními tématy našeho víkendového setkání však byla vyprávění Radka Jaroše, našeho dnes nejúspěšnějšího himálajského horolezce, o dosažených osmitisícovkách, a primáře nemocnice v Jablonci nad Nisou, MUDr. Vladimíra Noska, jak slezl nejvyšší vrcholy sedmi světadílů. Naprosto nezapomenutelným zážitkem byla diskuse a promítání autentického filmu s účastníky první úspěšné československé himálajské expedice vůbec  - expedice na Annapúrnu IV. v r. 1969.

………. a proto tedy letošní název festivalu – „Střechy světa“.

Radkovi Jarošovi k dosažení takzvané himálajské koruny, která znamená slezení všech čtrnácti osmitisícovek, chybí už jen dvě. Z toho např. o K2 se již několikrát pokoušel. Prozradil, že další pokus plánuje na rok 2013. Jelikož filmů a zajímavých zážitků z těch dosažených má tak mnoho, že všechny výstupy popsat a hovořit o tom nejpozoruhodnějším během jednoho sobotního večera prostě nestihl. Proto jsme se s návštěvníky i Radkem domluvili na pokračování při příštím ročníku, samozřejmě budeme-li zdrávi a shodneme-li se na vhodném termínu.

Asie: Mt. Everest, Evropa: Elbrus, Severní Amerika: Mt. Mc Kinley, Jižní Amerika: Aconcagua, Austrálie: Mt. Kosciuzsko, Oceánie: Carstensz pyramid, Afrika: Kilimandžáro, Antarktida: Mt. Vinson,  to jsou nejvyšší velikáni z každého světadílu. I u nás vznikla tradice nazývat završení úspěšných výstupů na tyto vrcholy anglickými slovy „seven summits“, sedm vrcholů. Ale kvůli nejistotě, zda za nejvyšší vrchol Austrálie lze považovat lehce přístupný Mt. Kosciuzsko, či těžce přístupný Carstensz pyramid na Papui N. Guinei, se vystupuje na oba tyto vrcholy, tudíž celkem na vrcholů osm.

MUDr. Vladimír Nosek je druhý Čech s touto kolekcí a ověnčený tímto tzv. titulem. Výstupy realizoval v letech 1998 až 2005. Kdyby se při našem setkání rozdávaly ceny, tak by určitě vyhrál cenu sympatie a skvělého humoru J.

A teď cituji: „Moc děkuji organizátorům za skvělý a netradičně pojatý festival. Byl jsem hrozně rád, že si organizátoři vzpomněli na "staré chlapy" z první úspěšné československé himálajské expedice – expedice na Annapúrnu. Bylo to v roce 1969 a poslední roky to vypadalo, že se o ně nikdo nebude více zajímat. Opak se stal pravdou. …………............. Boris Hlaváček

Co ještě dodat? O skvělé záběry z tehdy ještě panenského Himálaje, o neuvěřitelné cestě náklaďákem do Nepálu a o mnoho dalších zajímavostí se s námi podělili přímí účastníci této expedice, především MUDr. Bohuslav Svatoš a Boris Hlaváček, který je organizátorem druhého vydání knihy „Na Annapúrnu“ s DVD, s autentickými filmovými záběry z této expedice. Díky nim se také uskutečnila zajímavá diskuse před oficiálním sobotním programem.

Poděkování nepatří jen firmě Pizár, bez jejíž sponzorské pomoci bychom naše setkání stěží mohli uskutečnit, ale i všem, kteří nám pomáhali. A to především Jaroslavu Soukupovi, který dvě odpoledne „kmital“ mj. kolem všech drátů a kabelů, Jaroslavu Friedrichovi a Zdeňku Jiroušovi, kteří provedli naše hosty a známé po hřebenech Krkonoš, a konečně Vojtovi Waldmannovi, který zájemcům ukázal, kde se v Pasekách dá lézt po skalách. Takto se nám podařilo zvládnout i denní program, který se též stává tradicí festivalu. A abych nezapomněl, jak v pátek, tak v sobotu v noci nám skvěle hrál DJ Libor Saska.

Jsem moc rád, že se akce líbila a všechny pozitivní odezvy velmi potěšily. Již teď se zamýšlím, jak to udělat příště, aby náš společný víkend byl ještě zajímavější.  Vždyť co více inspiruje, než pokusy o extrémní výkony a kolegialita při lezení v horách. A konečně, vztah nás všech k přírodě je myslím v dnešní době pro nás i Zemi naprosto nezbytný.

Viktor Kuna

Sdílet »

Dech hor na Facebooku

Dech hor - krátký film o minulém ročníku

Video

Film Dech Hor

 

Viktor Kuna o festivalu Dech Hor