Sdílet tuto stránku

o festivalu 2012

Dech hor (Střechy světa) - v Pasekách nad Jizerou již potřetí

(Pasecké listy, 2012)

Alena Nesvadbová

Letos v pátek, 14. září, jsem se večer s přáteli vracela z návštěvy výstavy, Zahrada Čech, v Litoměřicích, když na Hermíně právě začínal 3. ročník víkendového Festivalu alpinismu a cestovatelství, Dech hor (Střechy světa).

Ačkoli po celém dni chození, kupování květin, ochutnávání vína apod., se mi už nikam nechtělo, rozhodla jsem se, že se na festival, který se v Pasekách již těší nemalé popularitě, půjdu přeci jen s několika známými na chvilku podívat. A nelitovala jsem.

Před Hermínou byl postaven velký a trochu vytápěný stan. Na poslední chvíli se sjížděli návštěvníci z Prahy, Brna i Plzně a Viktor Kuna, který festival organizuje společně s Pizárem, provozovatelem místního ski areálu, nervózně pobíhal a kontroloval, jestli je vše připraveno. Vždyť s Pizárem, poté co společně úspěšně absolvovali výstup na Elbrus v roce 2009, si tuto akci vymysleli a teď ji v Pasekách již potřetí pořádají.

Nakonec Viktor festival profesionálně zahájil a všichni očekávali zajímavé přednášky pozvaných hostů. Přivítal hosty, poděkoval sponzorům a dále oba večery moderoval.

A program byl opravdu pestrý. Již v příjemně vytopeném stanu začala páteční večer Eva Fišerová se svojí přednáškou o tom, jak letos putovala po Novém Zélandu, a poté archeolog, specialista na environmentální archeologii, PhDr. Jaromír Beneš, Ph.D., vyprávěl o svých badatelských expedicích v Egyptské Sahaře, se zaměřením na kláštery a tamější již zaniklé světy. Tato zajímavá vyprávění byla doplněna promítanými dokumenty z výzkumů či putování.

Sobotní program byl již zaměřen na opravdové horolezectví. Kamarád Viktora, Ing. Pavel Dušička, velmi pestře přednášel o svém úspěšném výstupu na sedmitisícovku, Pik Lenina, na centrálním Pamíru v Kyrgyzstánu a poté naše horolezecká hvězda, Radek Jaroš, který letos se svým kolegou Honzou Trávníčkem zdolal svoji třináctou osmitisícovku, vyprávěl nejprve zážitky ze svých předešlých himálajských výstupů a pak s Honzou Trávníčkem o své poslední himálajské expedici. Letos společně vystoupili na vrchol Annapurny, kde Radek při výstupu utrpěl vážné omrzliny, které bohužel mají nevratné následky.

Po skončení přednášek a pivečku na Hermíně DJ Libor Saska začal hrát a rozjel nejen výbornou diskotéku, ale připravil nám i překvapení ve formě karaoke. To dalo lidičky před Hermínou dohromady. Začalo se zpívat a mezi jinými zazářil i Viktor s Gottovým hitem „ Lady Karneval“. Myslím, že kdyby ho slyšel přímo Mistr, tak by koukal, jakou má konkurenci. Tančilo se a zpívalo až do ranních hodin.

Kromě večerního programu měl festival i program denní. V sobotu společný výlet na hřebeny Krkonoš z polské strany a v neděli lezení na skalách u Jizery.

Velké poděkování patří všem organizátorům, sponzorům i hostům, bez kterých by se celá akce neuskutečnila. Vždyť letošních návštěvníků festivalu bylo úctyhodných téměř tři sta a festival měl již mimo jiné několikrát propagaci v televizi a dalších médiích. Je především velkou propagací Pasek nad Jizerou jako takových.

Tak držíme palce Viktorovi i Pizáru, ať to vymyslej, aby příští rok byl ještě lepší! :-)

Sdílet »

Dech hor na Facebooku

Dech hor - krátký film o minulém ročníku

Video

Film Dech Hor

 

Viktor Kuna o festivalu Dech Hor